وب 3 چیست؟ – نظرات مختلف پیرامون وب 3


«وب 3» اصطلاحی است که برای اشاره به وب آینده به کار میرود. پس از آنکه اصطلاح وب 2 برای تکامل اخیر وب رواج یافت، بسیاری از متخصصین ،روزنامه نگاران و رهبران فن، اصطلاح وب 3 را بکار بردند تا فرضیاتی درباره موج آینده تغییرات اینترنت مطرح کنند.
نظرات پیرامون مرحله بعدی سیر تکاملی وب، بسیار متفاوت است، برخی معتقدند؛ پدیدار شدن تکنولوژی وب مفهومی راه وب را تغییر خواهد داد و آنرا به سوی هوش مصنوعی خواهد برد. دیگر نظریه پردازان اظهار میکنند که وب 3 افزایش سرعت اینترنت، اپلیکیشن های تحت وب، یا پیشرفت گرافیکی رایانه، نقش کلیدی را در سیر تکاملی وب بازی خواهد کرد.

نظرات رهبران فن:
تیم برنزلی ـ مخترع وب ـ در ماه می سال 2006 گفت:
مردم مدام میپرسند وب 3 چیست؟ من فکر میکنم وقتی شما تعداد زیادی کاغذ کالک را روی هم میگذارید همه چیز ناهموار و چین خورده شده، مبهم به نظر میرسد. وب 2 و دسترسی به وب مفهومی، سراسر حجم عظیم اطلاعات را یکپارچه میکند، شما دسترسی غیر قابل باوری به منابع اطلاعاتی خواهید داشت.
در ماه می سال 2006 از اریک اسمیت ـ مدیر گوگل ـ خواسته شد تا وب 2 و وب 3* را تعریف کند. او پاسخ داد:
… اگر بخواهید که حدس بزنم که وب 3 چه خواهد بود، خواهم گفت که «وب 3» راهی متفاوت در ساخت اپلیکیشن ها است. پیش بینی من این است که «وب 3» در نهایت در قالب اپلیکیشن هایی تحقق می یابد که تکه ای از یکدیگرند. شماری از ویژگی های آنها از این قرار است: اپلیکیشن ها نسبتا کوچک ، اطلاعات توده ای ، اپلیکیشن ها روی هر وسیله ای اعم از پی سی یا تلفن همراه قابل اجرا، اپلیکیشن ها بسیار سریع و بسیار قابل کاستومایز و اپلیکیشن ها توزیعی خواهند بود، بصورت لفظ به لفظ؛ با شبکه های اجتماع، با ایمیل. شما به فروشگاه نمیروید تا آنها را بخرید… آنها نوع بسیار متفاوتی از اپلیکیشن ها خواهند بود که ما هرگز در محاسباتمان ندیده ایم.
در نوامبر سال 2006، جری یانگ ـ بنیانگذار و رئیس یاهو ـ گفت:
وب 2 خوب مستند شده و درباره آن سخن گفته اند، نیروی اینترنت با امکاناتی که در مرحله شبکه میتوان انجام داد به نقطه بحرانی رسیده است، ما همچنین از چهار سال قبل شاهد ابزارهای قدرتمند هستیم، همچنین راه های قدرتمند تعامل با شبکه را نه تنها در سخت افزار مانند کنسول های بازی و ابزارهای همراه، بلکه حتی در شاخه نرم افزار مشاهده میکنیم، شما لازم نیست که متخصص کامپیوتر باشید تا یک برنامه ایجاد کنید. ما میبینیم که توسعه بزرگ در وب 2 و وب 3، توسط مانیفست صورت میگیرد، یک اشتراک حقیقی میانی … تمایز میان حرفه ای، نیمه حرفه ای، و مصرف کننده گان محو میشود. ایجاد یک شبکه، تجارت و اپلیکیشن ها را نتیجه میدهد.
رید هاستینگس ـ بنیانگذار و مدیر Netflix ـ فرمول ساده تری برای تعریف مراحل وب دارد:
وب 1 دیال آپ بود، با 50 کیلوبایت پهنای باند، وب 2 با 1 مگابایت پهنای باند میانگین، و وب 3 با 10 مگابایت پهنای باند ثابت خواهد بود. بگونه ای که وب کاملا ویدئویی خواهد بود، آن هنگام آرزوی وب 3 تحقق خواهد یافت.

نوآوری هایی که با «وب 3» پیوند خورده اند:
اپلیکیشن های مبتنی بر وب و دسکتاپ؛
تکنولوژی وب 3 همچون نرم افزار های هوشمند که از داده های مفهومی استفاده میکنند. اندازه کوچک با چندین شرکت برای اینکه از کار با داده ها بهره وری بیشتر و موثرتری داشت. در هر صورت در سالهای اخیر عموماً روی تکنولوژی وب مفهومی تمرکز بیشتری میباشد.

منازعات پیرامون وب 3: (منازعات قابل توجه پیرامون چیستی اصطلاح وب 3 و تعریف شایسته آن)

تبدیل وب 3 به یک دیتابیس:
اولین قدم بسوی وب 3 ظهور «داده وب» است، ساختاری که اسناد در وب منتشر میشوند. فرمت های قابل استفاده، قابل کنترل و قابل جستجو همچون RDF، ICDL و microformats. رشد اخیر تکنولوژی SPARQL استانداردی برای زبان جستجو و API یی برای جستجوی سراسر RDF، دیتابیسی توزیعی روی وب فراهم کرده است. داده وب مرحله جدیدی از داده های یکپارچه و اپلیکیشن های مشارکتی را فعال کرده و داده ها را قابل دستیابی باز و قابل پیوند همچون صفحات وب ساخته است. داده وب اولین قدم از راهی است که بسوی وب کاملا مفهومی میرود. در مرحله داده وب، تمرکز بیشتر بر روی تبدیل فرمت داده های در دسترس به RDF میباشد. وب مفهومی کامل، مرحله ای از وب است که تمام پهنای داده های فرمت شده و سنتی که قالب بندی نشده اند یا محتواهای نیمه فرمت شده، (همچون صفحات وب، اسناد و مانند آن) باید در دسترس RDF و OWL که فرمتهای مفهومی میباشند قرار گیرد. اجزای تمپلت وبسایت ها باید قابل استفاده مجری وب 3 باشد تا بیشتر بتواند اطلاعات جامعی درباره محتوای سازمان یافته وبسایتها بدست آورد.

سیر تکاملی بسوی هوش مصنوعی:
همچنین وب 3 مسیر تکاملی وب را که به هوش مصنوعی منتهی میشود توصیف میکند، مسیری که وب را به شکل یک شبه انسان تبدیل میکند. برخی شکاکان معتقدند که این تصوری دست نیافتنی است. در هر صورت کمپانی هایی همچون آی بی ام و گوگل در حال تکمیل تکنولوژی های جدیدی هستند که اطلاعات شگفت انگیزی بدست می آورد مانند پیش بینی موسیقی از طریق اطلاعاتی که روی وبسایستهای موزیک موجود است. اینجا همچنین بر روی اینکه نیرویی که وب 3 را به حرکت در خواهد آورد مناقشه است؛ آیا سیستم های باهوش خواهند بود یا هوشمندی از یک نوع سازمان دهی بیشتر پدیدار خواهد شد. از سلسله ای از هوشمندی انسانها، چنانکه از راه فیلترینگ جمعی سرویسهایی همچون خوشمزه، فلیکر و دیگگ که مفاهیم را استخراج میکنند و وب موجود و واکنش انسان ها نسبت به آنرا تنظیم میکنند.

وب مفهومی و SOA:
در رابطه با مدیریت هوش مصنوعی، وب 3 میتواند تحقق و توسعه وب مفهومی باشد، تحقیقات علمی در جهت گسترش نرم افزار برای استدلال بر مبنای منطق تعریفی و عوامل هوشمند پیش میرود. بنابراین اپلیکیشن ها میتوانند عملیات استدلال منطقی را با استفاده از مجموعه قوانین منطق انجام داده و ارتباط میان مفهوم و داده روی وب را بیان کند.
سرامانا میترا دیدگاه با این دیدگاه که وب مفهومی ماهیت نسل بعدی اینترنت خواهد بود مخالف است، او فرمولی برای کپسول وب 3 ارائه میدهد.
وب 3 همچنین با همگرایی معماری جهتدار سرویس ها و وب مفهومی پیوند خورده است.
وب 3، «اینترنت سرویس ها» نیز نامیده میشود، غیر از قسمت قابل خواندن انسانی وب، سرویسهایی در دسترس SOA ماشین خواهد بود که میتوانند به سطح بالاتری از سرویس ها، ترکیب و هماهنگی دهند.

حرکت تکاملی بسوی سه بعدی
احتمال دیگر برای وب 3 این است که مسیر سه بعدی را طی کند، که توسط کنسرسیوم وب سه بعدی پشتیبانی میشود. این ممکن است وب را به یک دوره فضای سه بعدی وارد کند. مفهومی که به آینده ی *Second Life مرتبط میباشد. این ممکن است با استفاده از فضای به اشتراک گذاشته شده سه بعدی راه جدیدی برای ارتباط و مشارکت باز کند.

وب اجرایی چند لایه
وب 1 فقط قابل خواندن بود، وب با تولید محتوا همراه بود و با آنچه که سایت ارائه میکرد سازمان می یافت.
اما وب 2 بصورت «خواندنی ـ نوشتنی» توسعه یافت و کاربران نقش فعالی به عهده گرفتند.
وب 3 میتواند این مرحله را با اجازه دادن به انسانها برای تغییرات در سایت و منابع آن بیشتر ادامه دهد. با نمای رشد ثابت قدرت رایانه، این غیر قابل باور نیست که نسل بعدی سایت ها مجهز به منابعی شوند که کد مشارکتی کاربران بر روی آنها اجرا شود.
«وب اجرایی» میتواند اپلیکیشن های آنلاین را در همه توابع پلتفرم هایی که منتقل میکند در یک اینترفیس واحد … ترکیب کند.

تکنولوژی مشارکتی مقادیر
مفهوم وب 3 شامل مفهومی از وب است که «دنیای واقعی» را وب با احساس بازسازی میکند. وب 3 به این معنا پایان حلقه ی یکپارچه سازی تکنولوژی ها برای شبکه های دیجیتال است و پردازش، هضم و غیر قابل تجرید ساختن «دنیای واقعی» نوین است. در این معنا وب 3 بیولوژیکال، دیجیتال آنالوگ وبی خواهد بود که در آنجا اطلاعات از مجموعه ای از مقادیر دیجیتال آمیخته با حواس ساخته میشوند و بوسیله میانجی های آنالوگ به دنیای واقعی پیوند خورده اند.

پیشنهاد توسعه تعریف:
نوا اسپیواک وب 3 را بعنوان سومین دهه وب (2020-2010) تعریف میکند، دوره ای که تعداد زیادی از تکنولوژی های بزرگ تکمیلی همزمان به مرحله جدیدی از کمال خواهند رسید. از جمله؛
دگرگونی شکل وب به شبکه اپلیکیشن ها و محتواهای جداگانه که یکپارچه و قابل مشارکت میشوند.
اتصالات همه جا حاضر، پذیرش پهنای باند، اینترنت همراه و ابزارهای همراه در دسترس خواهند بود.
محاسبات شبکه ای، نرم افزار بعنوان مدلهای سرویس تجاری، سرویس های وب قابل مشارکت، محاسبات توزیع شده، محاسبات شبکه ای و محاسبات توده ای
تکنولوژی های باز، API ها و پرتکل های باز، قالبهای داده ای باز، نرم افزارهایی با پلتفرم متن باز و داده های باز (مانند Creative Commons و Open Data License)شناسه باز، OpenID، اعتبار باز، شناسه و اطلاعات شخصی قابل انتقال
وب هوشمند، وب مفهومی تکنولوژی هایی همچون RDF، OWL ،SWRL ،SPARQL ،GRDDL پلتفرم اپلیکیشن های مفهومی …
دیتابیس های توزیعی، دیتابیس های سراسر جهان (فعال شده با تکنولوژی وب مفهومی)
و برنامه های هوشمند، پردازش زبان طبیعی، فراگیری ماشین، استدلال ماشین، عوامل خودگردان.

برای خواندن جدیدترین مطالب پیرامون وب 3 مشترک خوراک وب 3 شوید.

منبع: ویکی پدیا
مترجم: وب 3

ارسال به: Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Del.icio.us :: Digg :: Stumble :: Furl :: Friendfeed :: Twitthis :: Facebook :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

2 دیدگاه »

  1. […] بوکمارک اشتراکی از لوازم وب 2 است و راهی است که به وب 3 منتهی خواهد شد. دکمه های بوکمارک اشتراکی اکنون به جزء […]

  2. […] این سادگی گذشت، این دکمه ها از لوازم وب 2 و راه ما به سوی وب 3 هستند. وب 3 برای حل این مشکل دست به کار شد و اسکریپتی […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: